کد ضریب در کنکور ارشد چیست؟ هرآنچه باید در این مورد بدانید

در پاسخ به این پرسش که منظور از کد ضریب در کارنامه و دفترچه کنکور ارشد چیست، باید بیان داشت که منظور از کد ضریب در کنکور کارشناسی ارشد، همان رشته گرایش هایی است که دارای ضریب امتحانی یکسانی هستند و ذیل یک مجموعه امتحانی قرار می گیرند. داوطلبان می بایست برای انتخاب رشته گرایش های مرتبط به کد ضریب امتحانی مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

با انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، داوطلبان می توانند انواع مجموعه های امتحانی و گرایش های موجود در هر مجموعه را مشاهده نمایند. در این دفترچه در کنار عنوان هر گرایش ستونی از اعداد قرار گرفته که کد ضریب نام دارد. ممکن است برای برخی از داوطلبان سوال شود که  منظور از کد ضریب در کارنامه و دفترچه کنکور ارشد چیست؟

کاربرد کد ضریب ها را می توان در زمان انتشار کارنامه اولیه کنکور ارشد داوطلبان بهتر درک کرد. به این صورت که رتبه داوطلب، روزانه یا غیر روزانه بودن و مجاز یا غیر مجاز بودن در هر کد ضریب برای انتخاب رشته مشخص شده است. در ادامه مقاله برای آشنایی بیشتر داوطلبان به معرفی کد ضریب کنکور کارشناسی ارشد و بررسی آن در کارنامه اولیه داوطلبان پرداخته شده است.

کد ضریب کنکور ارشد چیست؟
کد ضریب کنکور ارشد نشان دهنده رشته گرایش های مختلف هر یک از مجموعه های امتحانی ارشد است که از طریق دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. به گرایش هایی که در ذیل یک مجموعه امتحانی قرار گرفته و دارای ضریب تاثیر دروس امتحانی مشترکی هستند، کد ضریب مشابهی داده می شود.

 

به طور مثال مجموعه امتحانی حقوق در کارشناسی ارشد، دارای ۳۳ رشته گرایش است که با توجه به یکسانی ضریب تاثیر مواد امتحانی در هر یک از آن ها به ۱۲ کد ضریب تقسیم شده اند. بنابراین در این بین برخی از رشته ها بوده که دارای کد ضریب های مشابهی در دفترچه ارشد هستند.

اخبار مرتبط:  فوری؛ بالاخره قرعه بنام جاماندگان سهام عدالت افتاد | تعیین تکلیف نهایی دولت برای ثبت نام جاماندگان سهام عدالت

 

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دارند، می توانند برای تکمیل فرم ثبت نام به سایت سازمان سنجش مراجعه نمایند.

کد ضریب در کارنامه اولیه کنکور ارشد
متقاضیانی که در کنکور ارشد شرکت نموده اند، می توانند پس از اعلام نتایج اولیه کنکور ارشد به دریافت کارنامه خود بپردازند. در کارنامه اولیه کارشناسی ارشد، علاوه بر مشخص شدن درصد هر یک از دروس، رتبه و تراز داوطلبان نیز مشخص می شود.

 

در کارنامه اولیه ارشد برای هر کد ضریب، یک رتبه منتشر شده و وضعیت علمی داوطلب را فقط در همان گرایش نشان می دهد. به طور مثال برای کد ضریب ۱ در مجموعه امتحانی حقوق که خود دارای ۸ رشته گرایش است، فقط یک رتبه نشان داده می شود و این که داوطلب کدام یک از گرایش ها را برای ادامه تحصیل انتخاب نماید، بستگی به الویت بندی وی در زمان انتخاب رشته کنکور ارشد دارد.

مشاوره کد ضریب کنکور ارشد
همان طور که گفته شد، رشته گرایش هایی که تاثیر هر یک از منابع امتحانی کنکور ارشد در آن ها به طور یکسان باشد، در یک کد ضریب قرار می گیرند. به همین دلیل برخی از داوطلبان کنکور ارشد که فقط به یکی از گرایش های یک کد رشته امتحانی ارشد علاقه مند هستند، تصمیم می گیرند منابع همان گرایش را مطالعه کرده و در زمان برگزاری کنکور ارشد نیز به همان درس های مشخص شده پاسخ دهند.

 

بر اساس تجربه به داوطلبان توصیه می شود که علاوه بر کد ضریب هایی که به آن ها علاقمند هستند به مطالعه و تست زنی سایر مواد امتحانی نیز بپردازند. چرا که آنان از تعداد شرکت کنندگان و افرادی که قصد ادامه تحصیل در همان گرایش را دارند، مطلع نبوده و ممکن است با اختلاف کمی در رتبه ها نتوانند در دانشگاه و رشته مورد نظر خود قبول شوند.

اخبار مرتبط:  ریزش قیمت خودرو در بازار آزاد

 

هر سال لیست منابع کنکور ارشد بر روی سایت سنجش قرار می گیرد. داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در این مقطع را دارند،

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *