کد ضریب ارشد چیست؟ راهنمای کامل و تصویری

در پاسخ به این پرسش که منظور از کد ضریب در کارنامه و دفترچه کنکور ارشد چیست، باید بیان داشت که منظور از کد ضریب در کنکور کارشناسی ارشد، همان رشته گرایش هایی است که دارای ضریب امتحانی یکسانی هستند و ذیل یک مجموعه امتحانی قرار می گیرند. داوطلبان می بایست برای انتخاب رشته گرایش های مرتبط به کد ضریب امتحانی مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

با انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، داوطلبان می توانند انواع مجموعه های امتحانی و گرایش های موجود در هر مجموعه را مشاهده نمایند. در این دفترچه در کنار عنوان هر گرایش ستونی از اعداد قرار گرفته که کد ضریب نام دارد. ممکن است برای برخی از داوطلبان سوال شود که  منظور از کد ضریب در کارنامه و دفترچه کنکور ارشد چیست؟

کاربرد کد ضریب ها را می توان در زمان انتشار کارنامه اولیه کنکور ارشد داوطلبان بهتر درک کرد. به این صورت که رتبه داوطلب، روزانه یا غیر روزانه بودن و مجاز یا غیر مجاز بودن در هر کد ضریب برای انتخاب رشته مشخص شده است. در ادامه مقاله برای آشنایی بیشتر داوطلبان به معرفی کد ضریب کنکور کارشناسی ارشد و بررسی آن در کارنامه اولیه داوطلبان پرداخته شده است.

کد ضریب کنکور ارشد چیست؟

 

کد ضریب کنکور ارشد نشان دهنده رشته گرایش های مختلف هر یک از مجموعه های امتحانی ارشد است که از طریق دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. به گرایش هایی که در ذیل یک مجموعه امتحانی قرار گرفته و دارای ضریب تاثیر دروس امتحانی مشترکی هستند، کد ضریب مشابهی داده می شود.

 

به طور مثال مجموعه امتحانی حقوق در کارشناسی ارشد، دارای ۳۳ رشته گرایش است که با توجه به یکسانی ضریب تاثیر مواد امتحانی در هر یک از آن ها به ۱۲ کد ضریب تقسیم شده اند. بنابراین در این بین برخی از رشته ها بوده که دارای کد ضریب های مشابهی در دفترچه ارشد هستند.

اخبار مرتبط:  این بانک‌ها فردا تعطیل نیستند

 

همان طور که در راهنمای تصویری زیر نیز مشخص است، کد ضریب ۱ در مجموعه امتحانی حقوق شامل هشت رشته گرایش بوده که در همه آن ها میزان تاثیر منابع امتحانی ذکر شده یکسان بوده است، بنابراین همه این هشت گرایش با کد ضریب ۱ نشان داده شده اند.

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دارند، می توانند برای تکمیل فرم ثبت نام به سایت سازمان سنجش مراجعه نمایند.

کد ضریب در کارنامه اولیه کنکور ارشد

متقاضیانی که در کنکور ارشد شرکت نموده اند، می توانند پس از اعلام نتایج اولیه کنکور ارشد به دریافت کارنامه خود بپردازند. در کارنامه اولیه کارشناسی ارشد، علاوه بر مشخص شدن درصد هر یک از دروس، رتبه و تراز داوطلبان نیز مشخص می شود.

 

در کارنامه اولیه ارشد برای هر کد ضریب، یک رتبه منتشر شده و وضعیت علمی داوطلب را فقط در همان گرایش نشان می دهد. به طور مثال برای کد ضریب ۱ در مجموعه امتحانی حقوق که خود دارای ۸ رشته گرایش است، فقط یک رتبه نشان داده می شود و این که داوطلب کدام یک از گرایش ها را برای ادامه تحصیل انتخاب نماید، بستگی به الویت بندی وی در زمان انتخاب رشته کنکور ارشد دارد.

 

در قسمت زیر نمونه ای از کارنامه اولیه کارشناسی ارشد مجموعه حقوق ارائه شده است. همان طور که قبلا نیز گفته شد، مجموعه حقوق دارای ۳۳ رشته گرایش بوده که در کارنامه اولیه با کد ضریب آن ها که شامل ۱۲ کد ضریب است، نمایش داده می شوند.

داوطلبان می توانند با دریافت کارنامه اولیه خود از سایت سازمان سنجش و با مشاهده رتبه و تراز خود نسبت به اولویت بندی رشته ها در فرم انتخاب رشته اقدام نمایند.

مشاوره کد ضریب کنکور ارشد

همان طور که گفته شد، رشته گرایش هایی که تاثیر هر یک از منابع امتحانی کنکور ارشد در آن ها به طور یکسان باشد، در یک کد ضریب قرار می گیرند. به همین دلیل برخی از داوطلبان کنکور ارشد که فقط به یکی از گرایش های یک کد رشته امتحانی ارشد علاقه مند هستند، تصمیم می گیرند منابع همان گرایش را مطالعه کرده و در زمان برگزاری کنکور ارشد نیز به همان درس های مشخص شده پاسخ دهند.

اخبار مرتبط:  ماجرای استوری «ALL EYES ON RAFAH» چیست؟ / رابطه خیمه‌سوزان رفح با سنت آتشی بزرگ به پا کردن در عید «لاگ بااومر»

 

بر اساس تجربه به داوطلبان توصیه می شود که علاوه بر کد ضریب هایی که به آن ها علاقمند هستند به مطالعه و تست زنی سایر مواد امتحانی نیز بپردازند. چرا که آنان از تعداد شرکت کنندگان و افرادی که قصد ادامه تحصیل در همان گرایش را دارند، مطلع نبوده و ممکن است با اختلاف کمی در رتبه ها نتوانند در دانشگاه و رشته مورد نظر خود قبول شوند.

 

هر سال لیست منابع کنکور ارشد بر روی سایت سنجش قرار می گیرد. داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در این مقطع را دارند، می بایست جهت برنامه ریزی اصولی برای کنکور ارشد، خود را آماده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *