کد ضریب ارشد روانشناسی به همراه راهنمای کامل انتخاب رشته

کد ضریب ارشد روانشناسی که در دفترچه ثبت نام ارشد وجود دارد، نشان دهنده رشته/گرایش های این مجموعه بوده و در کارنامه اولیه ارشد نیز می توان آن ها را مشاهده نمود. رشته روان شناسی دارای ۶ کد ضریب بوده که هر گرایش بر اساس ماهیت خود در یکی از این کد ضریب ها قرار گرفته و در زمان اعلام نتایج اولیه، رتبه هر یک از این کد ضریب ها مشخص می شود.
اغلب رشته های کنکور کارشناسی ارشد دارای زیر مجموعه هایی هستند که به آن ها گرایش گفته می شود. به عبارت دیگر داوطلبان با انتخاب یک رشته مانند رشته روانشناسی در مقطع ارشد، می توانند شانس قبولی خود را تمامی گرایش های این مجموعه امتحان کنند.

مجموعه روانشناسی دارای ۶ کد ضریب می باشد که در دفترچه ثبت نام ارشد مشخص شده است. هر کدام از این کد ضریب ها نشان دهنده یک رشته از این مجموعه است. داوطلبانی که قصد دریافت رتبه بهتر در یکی از رشته های ارشد روان شناسی را دارند باید ابتدا از کد ضریب آن گرایش مطلع شده و سپس منابع لازم را مطالعه کرده و در کنکور شرکت نماید.

با توجه به اینکه رشته روانشناسی یکی از پر متقاضی ترین رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد است و اغلب داوطلبان به دنبال اطلاع از کد ضریب های ارشد روان شناسی هستند، در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی هر یک از کد ضریب های ارشد رشته روانشناسی پرداخته و سپس رشته ها و مواد امتحانی هر کدام را معرفی کنیم.

کد ضریب ارشد روانشناسی

همانطور که می دانید، برای ثبت نام در کنکور ارشد لازم است ابتدا از زمان ثبت نام و انتشار دفترچه ثبت نام مطلع بود و سپس با مطالعه دفترچه با انواع رشته های کارشناسی ارشد آشنا شد. یکی از رشته های مقطع کارشناسی ارشد که پر متقاضی بوده و حتی از رشته های دیگر نیز تمایل به ثبت نام در آن دارند، رشته روانشناسی می باشد.

اخبار مرتبط:  اردوغان: آقای رئیسی و امیرعبداللهیان از دوستان ارزشمند من بودند

 

مجموعه روانشناسی در مقطع ارشد دارای رشته های مختلفی بوده که به وسیله اعدادی که به آن کد ضریب می گویند هر کدام در دسته ای قرار گرفته اند. کدضریب های ارشد روان شناسی از ۱ تا ۶ بوده و در دفترچه ثبت نام ارشد ارائه شده اند.

 

داوطلبانی که قصد ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی را دارند باید بدانند که این مجموعه دارای ۱۱ رشته بوده که در ۶ کد ضریب تقسیم بنده شده اند. حتی در زمان اعلام نتایج اولیه کنکور ارشد نیز، قبولی در هر رشته به وسیله کد ضریب آن رشته مشخص می شود. به همین دلیل اطلاع از عدد هر یک از کدضریب های ارشد روانشناسی ضرروری بوده که در جدول زیر کد ضریب های هر رشته/گرایش ارائه شده است.

همانطور که از جدول بالا نیز قابل مشاهده می باشد، کد ضریب های کارشناسی ارشد رشته روان شناسی از ۱ تا ۶ بوده که هر کدام به معنای یک رشته از مجموعه روانشناسی می باشند. برای تمامی رشته های کنکور ارشد می توان چنین جدولی را در دفترچه راهنمای ثبت نام این مقطع مشاهده نمود.

مواد امتحانی کد ضریب ارشد روانشناسی

برخی از داوطلبان کنکوری با داشتن برنامه ریزی برای قبولی ارشد، قصد ثبت نام در یکی از رشته های روانشناسی را دارند. به طور مثال ممکن است فردی تنها علاقه مند به قبولی در رشته روانشناسی بالینی در کنکور کارشناسی ارشد باشد و به سایر رشته های این مجموعه علاقه مند نباشد. در چنین مواقعی می بایست از مواد امتحانی و ضریب تاثیر هر یک از این دروس در کنکور مطلع شد.

 

مواد امتحانی هر یک از رشته های کنکور ارشد نیز در همان دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد درج می شود. در ادامه جداول مربوط به مواد امتحانی گرایش های کنکور ارشد روانشناسی ارائه شده است.

اخبار مرتبط:  پرواز قیمت طلای جهانی

هر یک از مواد امتحانی ذکر شده در جدول بالا، دارای ضریب تاثیر متفاوتی در هر رشته روانشناسی می باشند. به طور مثال تاثیر درس آمار و روش تحقیق در رشته روانشناسی عمومی «۱» بوده، اما در رشته روانشناسی تربیتی «۲» می باشد. بنابراین داوطلبی که قصد شرکت در روانشناسی تربیتی را دارد می تواند با تسلط بر روی درس آمار و روش تحقیق رتبه ای بهتر کسب کند، چرا که تاثیر ضریب این درس در رشته روانشناسی تربیتی بیشتر از سایر درس هاست.

 

لازم به ذکر است که تمام کد رشته های امتحانی ارشد دارای چنین جداولی در دفترچه ثبت نام ارشد می باشند. بنابراین اگر داوطلبی قصد شرکت در رشته ای به غیر از کد ضریب های ارشد روانشناسی را دارد باید به این دفترچه مراجعه نماید.

 

از آنجایی که رشته روانشناسی ارشد دارای متقاضیان زیادی می باشد، فارغ التحصیلان سایر رشته ها نیز اجازه شرکت در رشته ارشد روانشناسی را دارند.

کد ضریب ارشد روانشناسی در کارنامه اولیه

در زمان اعلام نتایج اولیه کنکور ارشد، کارنامه ای از سوی سایت سازمان سنجش برای هر یک از داوطلبان شرکت کننده در کنکور منتشر می شود که در آن رتبه، تراز و سایر اطلاعات قبولی داوطلب در انواع دوره های روزانه، شبانه، پیام نور و دانشگاه های آزاد قید شده است. تفسیر کارنامه اولیه کنکور ارشد از آن جهت که داوطلب از نوع رشته و گرایش قبولی خود مطلع شود، دارای اهمیت است.

 

در کارنامه اولیه کنکور ارشد اطلاعاتی در خصوص درصدهای هر یک از دروس امتحانی، رتبه و تراز داوطلب در انواع دوره های روزانه، شبانه، دانشگاه های آزاد و پیام نور و … داده می شود. داوطلبان کنکوری باید بدانند رتبه اصلی در کنکور ارشد کدام است و بر اساس آن انتخاب رشته کنند. اما موضوعی که اکثر داوطلبان در خصوص آن سوال دارند این است که از کجا متوجه شویم که در کدام رشته روانشناسی رتبه بهتری آورده ایم؟

اخبار مرتبط:  خبر مهم حاجی بابایی از واریز حقوق خردادماه بازنشستگان تامین اجتماعی بر اساس مبلغ جدید همسان سازی

 

در خصوص پاسخگویی به این سوال لازم است مجددا به موضوع کد ضریب ارشد روانشناسی اشاره کنیم. در زمان اعلام نتایج ارشد، کارنامه ای به صورت تصویر زیر برای داوطلب منتشر می شود که ستون اول آن نشان دهنده کد ضریب ارشد روانشناسی یا همان رشته های این مجموعه است که رتبه و تراز ویژه ای برای هر کدام منتشر می شود.

با توجه به تصویر کارنامه فوق، داوطلب در کد ضریب «۲» موفق به اخذ رتبه “هفت” شده است. برای اطلاع از اینکه کد ضریب «۲» شامل کدام رشته ها بود، می توان مجددا به دفترچه کنکور ارشد و یا جدول اول موجود در متن مقاله مراجعه کرد. بر این اساس داوطلب ذکر شده در کد ضریب «۲» یعنی رشته های روانشناسی بالینی، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان و علوم شناختی شانس قبولی بسیار زیادی دارد.

 

پس از اینکه داوطلب کارنامه اولیه خود را دریافت نمود، می بایست در انتخاب رشته کنکور ارشد شرکت کرده و رشته هایی که در آن رتبه های بهتری را کسب کرده طبق اولویت و علاقه ثبت نماید. به طور مثال داوطلب فوق می تواند ابتدا رشته های کد ضریب «۲» را که در آن رتبه “هفت” کسب کرده را انتخاب نموده و سپس به سراغ رشته های کد ضریب «۱» که رتبه “چهل و دو” را کسب نموده برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *