واکنش ها به سقوط بالگرد رئیسی رکورد مرگ مهسا امینی را شکست

آمار و ارقام حیرت‌برانگیز از میزان واکنش‌های مجازی به سقوط بالگرد #ابراهیم_رئیسی و درگذشت او: رکورد واکنش‌ها به مرگ #مهسا_امینی شکسته شد.

محمد رهبری تحلیگر شبکه های اجتماعی نوشت آمار و ارقام حیرت‌برانگیز از میزان واکنش‌های مجازی به سقوط بالگرد #ابراهیم_رئیسی و درگذشت او: رکورد واکنش‌ها به مرگ #مهسا_امینی شکسته شد.

در کانال تحلیل شبکه‌های اجتماعی مجازی نوشته شده است تردیدی نیست که اخبار منتشر شده حول سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی و درگذشت او، مهمترین خبر ماه‌های اخیر است. حالا بررسی آمار و ارقام مربوط به این موضوع نشان می‌دهد که رکوردهای جدیدی در فضای آنلاین در این خصوص ثبت شده است. بخشی از این آمار و ارقام در ادامه می‌آید:

توئیتر فارسی

تاکنون و در عرض کمتر از ۴۸ ساعت، بیش از ۳۰۵ هزار توئیت در این رابطه منتشر شده است. این توئیت‌ها به شکل خیره‌کننده‌ای لایک شده‌اند و در مجموع بیش از ۹ میلیون بار لایک و حدود ۱ میلیون بار بازنشر شده‌اند. این اعداد بیش از تعداد توئیت و ریتوئیت منتشر شده، در روزهای اولیه پس از مرگ مهسا امینی است. در آن زمان، و در یک مقطع سه روزه، ۱۹۰ هزار توئیت و ۸۳۰هزار ریتوئیت در این خصوص منتشر شده بود.

تاکنون و در عرض کمتر از ۴۸ ساعت، مجموع توئیت‌های منتشر شده حدود ۱۶۰ میلیون بار در فضای توئیتر مشاهده شده است و بیش از ۱۲۶۰ توئیت در رابطه با درگذشت ابراهیم رئیسی، فیواستار شده که این تعدد فیواستار نیز در قیاس با روزهای اولیه پس از مرگ مهسا امینی، بیشتر است. پرلایک‌ترین توئیت منتشر شده نیز به توئیت علی کریمی با ۳۸ هزار لایک اختصاص دارد.

اخبار مرتبط:  آغاز فروش فوق‌العاده سایپا با شرایط اقساطی ویژه

 

نکته قابل توجه اما روند انتشار توئیت‌ها و ریتوئیت‌هاست؛ همان‌طور که در نمودار زیر مشخص است، اوج انتشار توئیت‌ها به ساعت ۹:۳۰ صبح روز ۳۱ اردیبهشت ماه بازمی‌گردد و این در حالی است که اوج انتشار ریتوئیت‌ها، به ساعت ۱۰:۳۰ شب گذشته باز می‌گردد. بطور کلی در شب گذشته، و در حالی که تعداد توئیت زیادی منتشر نشده بود، حجم ریتوئیت‌های منتشر شده قابل توجه و تا حدی غیر طبیعی است.

تلگرام

در تلگرام نیز تاکنون، و در عرض کمتر از ۴۸ ساعت، عدد خیره کننده ۴۶۷ هزار پست تلگرامی با حدود ۲ میلیارد بازدید! راجع به در گذشت ابراهیم رئیسی ثبت شده است. این اعداد نیز در نوع خود یک رکورد جدی محسوب می‌شود. بیش از ۵۲ هزار کانال تلگرامی در این خصوص مطلب منتشر کرده‌اند.

 

جستجوی گوگل

در فضای گوگل نیز، درگذشت ابراهیم رئیسی برای یک مقطع ۱۰ ساعته، ترند اول جستجوی گوگل بوده است. کمتر پیش می‌آید که در گوگل، جستجو راجع به یک موضوع از جستجو راجع به موضوعاتی نظیر فیلم و سریال و آهنگ بیشتر باشد؛ اما اکنون داده‌ها نشان می‌دهد که درگذشت ابراهیم رئیسی تا ظهر روز گذشته، بیشترین جستجو را در گوگل داشته است. ساکنان استان خراسان جنوبی، بیش از ساکنان سایر استان‌ها در این خصوص جستجو کرده‌اند.

 

اینستاگرام

در اینستاگرام نیز واکنش‌های بسیار گسترده‌ای به خبر درگذشت ابراهیم رئیسی منتشر شده است و در آنجا نیز اعداد میلیونی است. حجم استوری‌ها و پست‌ها در صفحات مختلف بسیار قابل توجه بوده است به‌نحوی که فقط در صفحه بی‌بی‌سی فارسی، به‌عنوان پرمخاطب‌ترین صفحه فارسی در اینستاگرام، ویدئوهای منتشر شده بیش از ۸۳ میلیون بار دیده شده است. بنظر می‌رسد مجموع مطالب منتشر شده در رابطه با درگذشت ابراهیم رئیسی در اینستاگرام صدها میلیون بار دیده شده است.

اخبار مرتبط:  اولین تصاویر از تابوت و پیکر شهید ابراهیم رئیسی

بر اساس این داده‌ها، می‌توان گفت که سقوط بالگرد حامل ابراهیم رئیسی و درگذشت او و همراهانش، در یک مقطع ۴۰ ساعته یکی از پرواکنش‌ترین موضوعات در شبکه‌های اجتماعی در یک مدت زمان کوتاه بوده است. فقط در دوره اعتراضات اواخر شهریور و اوایل مهر ماه ۱۴۰۱ است که حجم محتوای منتشر شده در توئیتر فارسی، از این میزان بیشتر بوده است و این در حالی است که در پلتفرم‌هایی نظیر تلگرام، اعداد ثبت شده در نسبت با درگذشت ابراهیم رئیسی، یک رکورد جدید محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *