رشته امور تربیتی فرهنگیان چیست؟ راهنما به همراه مزایا و معایب

داوطلبانی که قصد ورود به شغل مربی تربیتی یا پرورشی را دارند، می توانند در فرم انتخاب رشته کنکور فرهنگیان، رشته محل های امور تربیتی دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ را انتخاب کنند. لیست رشته های امور تربیتی به همراه واجد های ارائه دهنده، در دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان در سایت سنجش منتشر شده است. متقاضیان این رشته نیز مانند دیگر رشته های فرهنگیان از حقوق دانشجویی برخوردار می شوند.

دانشگاه فرهنگیان با داشتن شرایطی مثل حقوق دانشجویی، بهره مندی از اساتید برجسته و … هر ساله داوطلبان بسیاری را به خود جذب می کند. این دانشگاه با هدف بستر سازی مناسب برای شناسایی استعداد های دانش آموزان اقدام به راه اندازی رشته ای تحت عنوان آموزش امور تربیتی اقدام نموده است. داوطلبانی که در این رشته تحصیل کنند به عنوان مربی تربیتی یا پرورشی در دانشگاه فرهنگیان مشغول خواهند شد.

با توجه به این که پذیرش این رشته به تازگی شکل گرفته است، داوطلبان بسیاری از نحوه پذیرش، سایت و دیگر جزئیات آن اطلاع ندارند. در ادامه این مقاله به این که رشته امور تربیتی دانشگاه فرهنگیان چیست، پرداخته شده و حقوق رشته امور تربیتی فرهنگیان به همراه مزایا و معایب تحصیل در این رشته برای داوطلبان به طور کامل ارائه شده است.

معرفی رشته امور تربیتی فرهنگیان

هر ساله داوطلبانی که علاقه مند به شغل معلمی هستند در دانشگاه فرهنگیان ثبت نام می کنند. در سال جاری روند جذب دانشجو معلمان با سال های گذشته دچار تغییر و تحولات بسیاری شد. متقضیان در سال های گذشته با شرکت در کنکور سراسری، در زمان انتخاب رشته، رشته محل های دانشگاه فرهنگیان را به همراه دیگر اولویت های خود وارد می کردند.

در سال جاری با برگزاری کنکور فرهنگیان، انتخاب رشته دانشگاه تربیت معلم نیز جدا شده و داوطلبان رشته محل های مورد نظر خود را در فرم انتخاب رشته وارد می کنند. متقاضیان با مطالعه دفترچه انتخاب رشته این دانشگاه، می توانند رشته های مورد علاقه خود را دریافت و در فرم انتخاب رشته وارد نمایند.

اخبار مرتبط:  هزینه انتخاب رشته فرهنگیان 1403 چقدر است؟

یکی از رشته های جدیدی که در دانشگاه فرهنگیان ارائه شده است، رشته امور تربیتی است. برای معرفی رشته امور تربیتی فرهنگیان می توان گفت در سال‌ های گذشته رشته راهنمایی و مشاوره با دو گرایش فعالیت‌ های پرورشی و مشاوره وجود داشت و موجب شده بود که فارغ التحصیلان این رشته ترکیبی، به سردرگمی هویتی دچار شوند. به این ترتیب رشته‌ های برنامه ریزی امور تربیتی و مشاوره به تفکیک تصویب شد.

یکی از وظایف مربی امور تربیتی استفاده از عوامل مدرسه و اولیا دانش آموزان برای نیل به اهداف تربیتی است. لذا مربی امور تربیتی را باید برای رویارویی با مشکلات در جهت برطرف کردن موانع و ایجاد بستر مساعد برای شکوفایی استعداد های ذاتی دانش‌ آموزان فعالیت کند.

داوطلبان در نظر داشته باشند که لازم است دانشجویان این رشته بیشتر از دانشجویان در سایر رشته‌ ها مسلط به قرآن و از دانش تفسیر و قرائت بهره مند باشند و البته آشنایی با دیدگاه های روانشناسی جز ضروریات این رشته‌ است. توصیه می کنیم داوطلبان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان مقاله زیر را نیز مطالعه نمایند.

حقوق رشته امور تربیتی فرهنگیان تا حد زیادی به مدرک تحصیلی داوطلبان دارد. بدیهی است معلمان با مدارک تحصیلی ارشد و دکتری از حقوق بیشتری نسبت به کارشناسی برخوردار خواهند بود. علاوه بر حقوق پایه، مربیان پرورشی مانند سایر کارکنان دولت از عیدی و پاداش بهره مند می شوند. به عبارت دیگر فارغ التحصیلان این رشته، در وزارت آموزش و پرورش استخدام می شوند.

لازم به ذکر است علاوه بر مدرک تحصیلی عوامل دیگری در تعیین حقوق و مزایای مربیان پرورشی نقش دارند که از جمله آن ها می توان به رتبه‌ بندی معلمان، سابقه کار، سختی کار و مقطع تدریس اشاره کرد. در صورتی که داوطلبان سابقه کار بیشتری داشته باشند، به ازای هر سال مبلغی به حقوق پایه آن ها اضافه می شود.

اخبار مرتبط:  یارانه‌بگیران بخوانند/ زمان دقیق واریز یارانه جدید دولت اعلام شد

از سوی دیگر مربیانی که در مناطق محروم، دور افتاده، مرزی و … فعالیت می کنند، مشمول سختی کار می شوند و مبلغ بیشتری به حقوق آن ها اضافه می شود. به طور کلی مربیات امور تربیتی و پرورشی علاوه بر دریافت حقوق مانند سایر کارکنان دولت، از بیمه درمانی، بازنشستگی و مرخصی نیز استفاده نمایند.

مزایا و معایب تحصیل در رشته امور تربیتی فرهنگیان

همانطور که اشاره شد دانشگاه فرهنگیان با داشتن مزایایی مانند دریافت حقوق دانشجویی، تحصیل رایگان، استخدام آموزش و پرورش و … دانشجویان بسیاری را هر ساله به خود جذب می کند. با در نظر داشتن این که رشته امور تربیتی نیز توسط دانشگاه ارائه و جذب می شود، دانشجوبان و فارغ التحصیلان این رشته نیز از مزایای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان برخوردار می شوند.

این دانشگاه با داشتن مزایای بسیار زیادی که دارد، از معایبی نیز برخوردار است که می توان به ممنوعیت نقل و انتقالات، کسر از حقوق دانشجویان فرهنگیان برای ارائه خدمات خوابگاه، غذا و … اشاره نمود. از سوی دیگر با برگزاری کنکور دانشگاه فرهنگیان به صورت مجزا، رقابت بیشتری در این خصوص برای دانشجویان شکل گرفته است.

یکی از مزایای تحصیل در رشته امور تربیتی فرهنگیان، جدید بودن این رشته نسبت به سایر رشته محل های این دانشگاه است. همین امر موجب می شود داوطلبان سایر رشته محل های فرهنگیان را انتخاب کنند و رقابت کمتری در این رشته وجود داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *